Wybór quada terenowego - najważniejsze kwestie

Category: Uncategorised Published: Thursday, 26 January 2017 Written by Super User Print Email

Quady to pojazdy niezwykle wytrzymałe i praktyczne w użyciu. Można nimi dotrzeć w trudno dostępne miejsca, ale też ścigać, się lub zwiedzać okolicę.

 

Dariusz: „Postanowiłem kupić quada przede wszystkim dlatego, że interesuję się rajdami terenowymi. Marzył mi się pojazd, którym mógłbym przemierzać tereny niedostępne dla innych osób. Chciałem zwiedzać lasy, góry i podmokłe bagniska. Oczywiście niezbędny do tego był pojazd o odpowiednich cechach i parametrach. Częstym błędem osób kupujących quada jest niedopasowanie jego właściwości do wymagań. Ktoś decyduje się na quad rekreacyjny, a kupuje pojazd o dużej szybkości, który jest zbędnym wydatkiem. Mój quad musiał mieć przede wszystkim napęd na cztery koła. Nie wyobrażam sobie przemierzać trudny teren bez takiego mechanizmu. Kolejną sprawą była duża moc. Prędkość nie liczyła się tak bardzo. Zazwyczaj w lesie i tak nie ma większej możliwości na rozpędzenie się. Postanowiłem także dopasować do mojego quada bardzo agresywny bieżnik, aby znacząco poprawić jego przyczepność. Sprawdziłem również jakie posiada części. Polecam regularnie wymieniać kluczowe podzespoły przed dłuższymi wyprawami, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych awarii sprzętu. Często korzystam ze strony z częściami, którą znajdziemy pod adresem atv-expert.com.pl/k10,filtry.html. Mój quad nie tylko posiadał idealne parametry, ale także rewelacyjnie wyglądał. Agresywne i jaskrawe kolory, mają przede służyć poprawie widoczności pojazdy, który przemierza leśną gęstwinę”.

 

 

Rejestracja quada

-Niewiele osób nabywających quad ma świadomość, że wraz z zakupem musimy liczyć się z koniecznością jego rejestracji.

-Pojazdy poruszające się po drogach publicznych powinny być zarówno zarejestrowane jak i muszą mieć założone tablice rejestracyjne oraz aktualne ubezpieczenie OC.Osoba kierująca quadem powinna legitymować się stosowanymi uprawnieniami.

-Dla bezpieczeństwa zarówno osób postronnych jak i samego kierowcy, niezbędne jest spełnienie wymagań technicznych podobnych do te jakie muszą spełnić motocykle czterokołowe.

Aby móc zarejestrować quada konieczne jest uzyskanie świadectwa homologacji. Z niezbędnych dokumentów, na pewno przyda się wniosek o rejestrację, a także wyciąg ze świadectwa homologacji lub opis decyzji zwalniającej quad z obowiązku homologacji. Jeżeli czterokołowiec rejestrowany jest pierwszy raz w naszym kraju konieczne będzie także dostarczenie dokumentów świadczących o zapłaceniu akcyzy. Inne potrzebne dokumenty, to dowód tożsamości oraz karta pojazdu. Nie zarejestrujemy quada bez dowodu własności pojazdu.

 

 

Ubezpieczenie quada

Nasz quad koniecznie musi zostać ubezpieczony. Co szczególnie ważne i o czym nie wiedzą osoby kupujące quady, obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy także tych quadów, które nie poruszają się po drogach. Za wszelkie odstępstwa grożą kary pieniężne, a także proces karny. Dlatego należy o tym pamiętać.  

 

Hits: 579